Mezat Nedir?

Mezat Nedir?

En geniş tanımıyla; Müzayede, mezat ya da açık artırma, taşınır ya da taşınmaz malların en yüksek meblağı teklif eden kişiye satıldığı bir satış yöntemidir.

Geleneksel mezatlar, alıcıların birbirini izleyen pey artırma tekliflerinin sonucunda ürünün en yüksek bedele satışı ile gerçekleşir.

Mezatlara çok çıkarılan mallar arasında kullanılmış ev eşyası, sanat yapıtları, antikalar, pul, eski para, ender kitaplar, dergiler ve mücevherler başta gelir.

Mezatlarda satış, ilan edilen başlangıç fiyatından başlanıp tek talip olduğunda başlangıç fiyatından gerçekleşebilmektedir. İki veya daha fazla alıcının ürün fiyatını yükselterek ürünü almaya çalışmaları sonucu en yüksek peyi verenin ürünü kazandığı sisteme mezat denir.

Örneğin bir ürünün başlangıç fiyatı 5 liradır ve bu ürünü almak isteyen 3 kişi vardır, ilk talipli 6 TL pey vererek mezata başlar başlar, arkasından ikinci talipli 7 ve üçüncü talipli 8 TL pey verir.  İkinci talipli peyini arttırarak ve 9 TL pey verdiğinde mezat bitiş saatine kadar başka kimse ürüne arttırarak pey vermezse ürün ikinci talipliye satılır. Satış fiyatının üzerine KDV ve Mezat Komisyonu eklenerek ürün taliplisine teslim edilir.

Kısaca pey verdiğiniz ürüne başka hiçbir talip olmazsa ürün pey verdiğiniz fiyatından sizindir. Ancak verdiğiniz maksimum fiyattan daha yüksek pey vermiş biri varsa yapacağınız bir şey yok, bu üründeki yarışı kaybetmişsinizdir. Ürünü gerçekten almak istiyorsanız daha yüksek bir pey vermeniz gerekir.

Bu konu ile ilgili başka sorunuz varsa bizi lütfen arayınız.